Jak wybrać system zabezpieczeń do domu jednorodzinnego?
Powszechnie wiadomo, że mieszkanie na przedmieściach wiąże się z podwyższonym ryzykiem napadu i rabunku. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniach. Odpowiednio zaprojektowany system alarmowy w domu jednorodzinnym to większa szansa, że zniechęcimy złodzieja. Jeżeli już dojdzie do włamania, możemy liczyć, że jak najszybciej zostaną powiadomione odpowiednie służby. Z czego składa się i jak działa przykładowy zestaw alarmowy?
GDZIE JEST SERCE ALARMU DO DOMU?
Głównym elementem wszystkich systemów zabezpieczeń jest centrala alarmowa, z którą łączą się wszystkie czujniki. To on przetwarza sygnały odbierane poszczególnych modułów i podejmuje decyzję o uruchomieniu alarmu.
W zależności od modelu i struktury systemu istnieje możliwość połączenia go z urządzeniem mobilnym, brelokiem lub kartą RFID czy dialerem GSM, który w razie potrzeby sam wezwie firmę ochroniarską.
Czujniki systemów alarmowych
Domowe instalacje alarmowe można wyposażyć w szereg czujników, które wykrywają określone substancje w powietrzu, ruch lub otwarcie drzwi albo okien.
Ruch śledzony jest za pomocą pasywnych czujników podczerwieni (PIR). Mierzą one temperaturę otoczenia, wyszukując obiekty o innej temperaturze niż zaprogramowana. Urządzenia można zaprogramować tak, aby nie reagowały na małe obiekty, jak zwierzęta domowe. W miejscach gdzie mogą występować ruchy powietrza (garaż, kotłownia, kominek) zaleca sie stosować czujki dualne z dodatkowym czujnikiem mikrofalowym.
Ochrona drzwi i okien odbywa się na zasadzie połączenia magnesu i kontaktronu. Jeżeli po uzbrojeniu alarmu elementy oddalą się od siebie, dochodzi do włączenia alarmu. W firmach i sklepach rekomendujemy także montaż czujnika zbitej szyby, który wykrywa niskie dźwięki towarzyszące tłuczeniu szkła i automatycznie włącza system alarmowy.
Ochrona przeciwpożarowa odbywa się z udziałem równolegle działających, dwóch czujników – dymu i temperatury. Alarm włączy się, jeżeli pomieszczenie zostanie zadymione przy jednoczesnym wzroście temperatury otoczenia.
Nowością jest czujka wibracyjno-magnetyczna, która sygnalizuję alarm już w czasie wyważania okna wykrywając drgania ramy okna. Oprócz tego jest wyposażona w standardowy kontaktron, który może służyć do wzbudzania alarmu lub sygnalizacji otwartego okna przy wyjściu z domu.
Alarmy bezprzewodowe
Ogromną zaletą alarmu bezprzewodowego jest zdalna komunikacja z centralą sterującą. Dzięki temu instalację można założyć w każdym domu bez konieczności przeprowadzania remontu.
Poszczególne elementy systemu (np. centrala, sygnalizator, czujnik) łączą się ze sobą drogą radiową, dzięki czemu montaż możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu.
Najlepszym rozwiązaniem do nowych obiektów jest centrala hybrydowa: z wejściami zarówno przewodowymi jak i bezprzewodowymi. Najważniejsze czujki instaluję się wtedy na kablu, a później w przypadku rozbudowy systemu dokładamy czujniki radiowe. Centrale firmy Satel posiadają europejski certyfikat o spełnianiu wymagań EN 50131 (Grade 2).