Jak powinna wyglądać współczesna instalacja elektryczna?

Bezpieczeństwo podstawą instalacji elektrycznej SMART

Pierwszą najważniejszą kwestią jeśli chodzi o instalację elektryczną jest zawsze bezpieczeństwo. Zarówno w teorii jak i praktyce rozdzielnica z zabezpieczeniami nie jest w ogóle potrzebna, żeby pojawiło się napięcie w gniazdkach czy przy oświetleniu. Wszystkie popularne „eski”, „korki” i „różnicówki” służą tylko (lub aż) zabezpieczeniu instalacji przed niepożądanymi sytuacjami jak np. zwarciem przewodów przez zalanie czy dotknięciem przewodu fazowego przez człowieka. A to dopiero początek jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Wyłącznik różnicowy wymaga do poprawnego działania podziału przewodu PEN, który należy uziemić. Prawidłowego uziemienia wymaga też ochronnik przepięć, który chroni urządzenia elektroniczne przed przepięciami spowodowanymi np. podczas burzy.

Gdy zaczynamy myśleć o instalacji elektrycznej w nowym domu to właśnie od uziemienia powinniśmy zacząć. Od jego jakości wykonania zależy zarówno nasze bezpieczeństwo jak i naszych urządzeń elektrycznych. Jest mnóstwo opracowań w Internecie jakie są rodzaje uziemień, ale trzeba pamiętać, że polecany sposób tj. uziemienie fundamentowe trzeba wykonać przez zalaniem fundamentów. Nie bez powodu mówi się, że elektryk powinien być pierwszy na placu budowy. Oprócz zaplanowania uziemienia trzeba uzgodnić zasilanie placu budowy i docelowe.

Podsumowując – znacząco oszczędzając na uziemieniu, ilości wyłączników nadprądowych i różnicowych czy ich jakości godzimy się bezpośrednio na stworzenie zagrożenia we własnym domu. Od kilku lat na Zachodzie jest zakazane stosowanie różnicówek typu AC, które są w 99% rozdzielnic w Polsce. Nie w każdym przypadku chronią one przed porażeniem, np. gdy wpadnie nam do wanny telefon podłączony do ładowarki. Do stworzenia bezpiecznej instalacji elektrycznej potrzebna jest aktualna wiedza i chęć podążania za nowymi wytycznymi pomimo większych kosztów.

 

instalacja elektryczna smart

Temat bezpieczeństwa instalacji elektrycznej został tutaj ogólnie poruszony, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu:

Dostępne możliwości instalacji elektrycznej

Drugą stroną medalu są właściwości użytkowe instalacji elektrycznej. Ostatnie kilka lat przyniosło w tej kwestii ogromną liczbę dodatkowych rozwiązań dla ułatwienia naszego życia.

Do jeszcze nie tak dawna instalacja elektryczna służyła głównie do zasilania gniazd i opraw oświetleniowych. Gdzieniegdzie zdarzała się instalacja alarmowa, domofony czy bramy automatyczne. W tym momencie w większości domów stosuje się między innymi:

  • instalację alarmowe
  • monitoring wizyjny (kamery)
  • wideodomofon
  • kontrolę dostępu
  • rolety i bramy automatyczne
  • sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją , wentylacji itp.
  • systemy nawadniania

Wszystkie te systemy służą poprawie naszego komfortu lub bezpieczeństwa. Coraz większa liczba rozwiązań korzysta z Internetu jako sposobu na zdalne sterowanie lub podgląd z dowolnego miejsca na Ziemi. Problemem staję się gdy chcemy mieć zarówno podgląd z kamer, uzbrajanie systemu alarmowego czy sterowanie roletami różnych producentów. Przy wchodzeniu do domu musimy włączyć kilka aplikacji, a na co dzień stosować nawet kilkanaście!

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie systemu smart home, inaczej inteligentnego domu. Jest to automatyka budynkowa dostosowana do potrzeb współczesnego świata.

Najważniejsze cechy smart home:

  • umożliwia integracje wszystkich systemów w jednej aplikacji
  • pozwala na zdalne sterowanie z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu
  • stosowanie dowolnie konfigurowanych scen (jeden przycisk w aplikacji służy jednoczesnemu np. otwieraniu rolet, rozbrajaniu systemu alarmowego, ustawianiu temp. klimatyzacji na 20* i zwiększeniu prędkości wentylacji)
  • oprócz scen można programować automatyzacje (np. podlewanie ogródka co drugi dzień przez 15 minut, ale tylko w przypadku braku deszczu w ten dzień)o
  • oszczędność energii i pieniędzy poprzez automatyczne wyłączanie nieużywanych urządzeń
  • większe bezpieczeństwo dzięki możliwości monitorowania domu zdalnie i automatycznego powiadamiania o niepokojących zdarzeniach
  • wysoki komfort życia dzięki możliwości dostosowywania temperatury, oświetlenia i innych funkcji do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Najtańsze rozwiązanie smart home

Może się wydawać, że będzie to dużo kosztować, ale na początek wystarczy serwer, do którego jesteśmy w stanie na start podłączyć przewodowo np. 10 siłowników ogrzewania i 10 czujników temperatury, 4 taśmy ledowe czy system alarmowy. Do tego możemy zintegrować przez sieć LAN kamery, wideodomofon czy klimatyzację. Do serwera możemy dokładać dowolne moduły rozszerzeń np. 2, 4 lub 10 wyjść przekaźnikowych, sterownik taśmy LED RGBW czy amplituner do sterowanie muzyką.

Serwer Ampio M-SERV za 2500zł* oferuję nam wszystkie możliwości, które są dostępne w systemach inteligentnego domu. Ilość wyjść i możliwości wystarczą, żeby obsłużyć nieduże mieszkanie czy apartament hotelowy. A w przypadku chęci rozbudowy umożliwia całkowitą skalowalność.

Oferujemy darmową wycenę na podstawie projektu. Prosimy o krótką wiadomość, w odpowiedzi odeślemy tabelkę do wypełnienia z podstawowymi informacjami. To pozwoli wykonać nam wstępną ofertę i rozeznać się klientowi co możemy zaoferować w danej cenie.

* Cena netto za urządzenie. Konfiguracja i montaż wyceniane osobno.

instalacja elektryczna smart