Kontrola dostępu KD to obecnie bardzo gorący temat. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na urządzenia służące do rejestracji czasu pracy oraz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu swoich pracowników. Mimo pewnych kosztów i inwestycji, zalety płynące z systemów kontroli dostępu są nieocenione. Aby jednak instalacja odpowiednio spełniała swoje funkcje, powinna być zaprojektowana i wdrożona przez profesjonalną firmę elektryczną. Poznaj z bliska FORT SYSTEM.
System kontroli dostępu – na czym polega?
System kontroli dostępu to szereg ściśle połączonych ze sobą urządzeń, które ograniczają lub przyznają dostęp do wybranych pomieszczeń. Obecnie spotkamy go już w prawie każdym obiekcie firmowym i budynku, w którym kwestia bezpieczeństwa ma szczególnie duże znaczenie. Cała instalacja opiera się na wielu współpracujących urządzeniach wykonawczych, które służą do ryglowania i otwierania drzwi oraz zapisywania rekordów (danych).
Instalacje do dużego obiektu mogą obejmować nawet do kilkuset pojedynczych urządzeń, podczas gdy nadanie uprawnień użytkownika w przypadku małych biurowców możliwe jest już przy kilku podstawowych akcesoriach. Zastosowanie dobrze zaplanowanego systemu jest zatem możliwe w praktycznie każdym obiekcie. Nie bez powodu system KD jest coraz częściej uznawany za najlepszą formę otoczenia budynków lub pomieszczeń szczególną ochroną.
Systemy kontroli dostępu mają proste założenia – służą do ograniczania dostępu do poszczególnych pomieszczeń i jednocześnie do zwiększania poziomu bezpieczeństwa i ochrony. Do niedawna w firmach najpopularniejsze były standardowe klucze do zamków. Niestety ich użytkowanie wiązało się z dużym dyskomfortem – wielu pracowników musiało mieć przy sobie cały pęk kluczy do różnych drzwi w obrębie danego przedsiębiorstwa. Teraz jednak weryfikacja uprawnień trwa nie dłużej niż sekundę, a odblokowanie przejścia jest możliwe dzięki kilku niewielkim urządzeniom identyfikującym.
Systemy kontroli dostępu w przedsiębiorstwach – najważniejsze zalety
Zastosowanie systemu kontroli dostępu jest bardzo komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców działających na różnych rynkach. Wygoda pracowników i prosta obsługa systemu stanowią jedne z największych zalet instalacji.
Najnowocześniejsze blokady dostępu działają na linie papilarne, czyli do odryglowania drzwi wymagają jedynie odcisku palca zgodnego z tym, który znajduje się w pamięci. Oznacza to, że pracownicy nie muszą mieć przy sobie żadnego klucza – do otwarcia drzwi wystarczy przyłożenie opuszka palca w wybranym miejscu. To biometryczne zabezpieczenie bardzo trudne do złamania, podobnie jak zastosowanie urządzeń, do których otwarcia wystarczy siatkówka oka.
Bardzo częstym rozwiązaniem w systemie kontroli dostępu jest także karta magnetyczna, czyli niewielki identyfikator przypominający kartę bankomatową. Takie rozwiązanie zapewnia średni stopień zabezpieczeń, gdyż na chroniony teren można się dostać po wyrobieniu kolejnej kopii.
Równie popularny jest standardowy kod numeryczny, który należy wpisać podczas opuszczania wydzielonej strefy i przechodzenia do kolejnej. Kod alfanumeryczny zapewnia niski stopień zabezpieczeń, gdyż można go także z łatwością przekazać innym osobom. Bardzo łatwa jest jednak obsługa. Wystarczy wprowadzić kilkucyfrowy kod przy użyciu klawiatury na urządzeniu wykonanym przeważnie ze stali nierdzewnej.
Jak wybrać oprogramowanie kontroli dostępu?
Oprogramowanie zarządzające systemem kontroli dostępu zapisuje w pamięci dane dotyczące nieupoważnionych prób wejścia do poszczególnych obiektów. W ten sposób instalacja znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa danego budynku. Każdy przedsiębiorca może obserwować na bieżąco to, kto wchodził do wyznaczonej strefy, o której godzinie i kiedy ją opuścił. Kontrolę dostępu można zatem traktować jako formę rejestracji czasu pracy pracowników w każdym miejscu i we wszystkich pomieszczeniach, a także reagować w porę na ewentualne zagrożenia.
Kontrola dostępu w biurach – Kielce
Rejestracja czasu pracy to nie wszystkie funkcje realizowane przez kontrole dostępu, uprawnienia można również wykorzystać do poszukiwania osób odpowiedzialnych za wywołanie pewnych zagrożeń. Dla przykładu można sprawdzić po danych zapisanych w systemie, kto był w danym pomieszczeniu jako ostatni, np. przed zaginięciem ważnej teczki z dokumentami. Monitorując wejście i wyjście, można zatem odszukać osobę działającą umyślnie i nieumyślnie na szkodę danej firmy. Wykrycie sprawcy jest bardzo istotne w kwestii dalszych działań.
Czy kontrola dostępu w miejscach pracy się opłaca?
Zdecydowanie tak! Aby jednak działała w sposób zgodny z oczekiwaniami, powinna zostać zainstalowana przez specjalistów. Nasza firma FORT SYSTEM zapewnia pełen profesjonalizm i kompleksowe działania. Oferujemy precyzyjny montaż czytników i wdrożenie całego systemu kontroli dostępu, a także kontrolery i różne rodzaje zasilania. System zaprojektowany przez naszych pracowników pozwala na efektywne zarządzanie uprawnieniami nawet w przypadku dużych przedsiębiorstw zatrudniających kilkaset osób.