SIEĆ STRUKTURALNA - INSTALACJA W KIELCACH I OKOLICACH
W szerokiej palecie naszych usług znajdziesz wykonanie okablowania strukturalnego w wybranym lokum. To obok instalacji elektrycznej druga najważniejsza sieć połączeń niezbędnych w nowoczesnym budownictwie. Sieci przygotowujemy z troską o detal, a ponadto z myślą o Tobie i innych użytkownikach systemu. Zobacz, jak w Fort System tworzymy okablowanie strukturalne.
INSTALACJA SIECI STRUKTURALNEJ W KIELCACH I NIE TYLKO
Obecnie każdy budynek jest wyposażony w sieć komputerową, telefoniczną, alarmową, oświetleniową, sieć domo- lub wideofon, monitoringu, a także instalacje grzewcze i chłodnicze. Sieci strukturalne to uporządkowane połączenie wszystkich tych elementów w kompleksową całość. Wykonana przez specjalistów z naszej firmy sieć w połączeniu z nowoczesnymi odbiornikami staje się rozwiązaniem smart home na miarę XXI wieku.
Okablowanie nosi nazwę strukturalnego, ponieważ składa się na niego wiele poziomów i struktur – realizując określone funkcje, części tworzą większe systemy. Ponadto odpowiednio zainstalowane umożliwia rekonfigurację i rozbudowę w przyszłości.
Dzięki okablowaniu strukturalnemu możesz uzyskać inteligentny system zarządzania całym budynkiem, niezależnie, czy chodzi o dom, czy lokal firmowy. W siedzibie przedsiębiorstwa sieć teletechniczna może być stosowana np. do połączenia telefonów, kamer i paneli sterujących.
Z czego składa się system okablowania strukturalnego?
W ramach całego systemu okablowania strukturalnego wyróżnia się trzy podsystemy fizyczne.
- Okablowanie poziome – zazwyczaj jest instalacją ruchomą, łączącą punkty odbioru z lokalnymi switchami. Do realizacji usługi stosujemy kable światłowodowe lub skrętkę. Wybór zależy od potrzeb klienta oraz projektu instalacji LAN.
- Okablowanie pionowe – to podsystem łączący switch lokalne ze wszystkich pięter budynku z przełącznicą główną. W naszych realizacjach wielką wagę przykładamy do estetyki i porządku, dlatego okablowanie pionowe prowadzimy w specjalnych szybach kablowych z zastosowaniem światłowodów.
- Okablowanie międzybudynkowe (kampusowe) – sprawdza się w największych projektach – łączy przełącznice budynków między sobą oraz między farmami serwerów. Dla uzyskania możliwie najszybszej transmisji danych w okablowaniu kampusowym stosujemy kable światłowodowe.
Oprócz tego w systemie znajdują się także inne elementy.
- Punkty rozdzielcze, czyli punkty centralne w topologii gwiazdy.
- Gniazda abonenckie to urządzenia odbiorcze do przenoszenia sygnałów.
- Połączenie systemowe stanowi połączenie sieci komputerowej z okablowaniem strukturalnym.
System okablowania telekomunikacyjnego – elementy logiczne
Tworzone systemy okablowania dzielą się także na elementy logiczne. Poniżej pokrótce je opiszemy – od najbardziej zewnętrznej części, aż do punktu najbliższego użytkownikowi.
- Punkt Centralny Sieci (CPS) – to „mózg” okablowania strukturalnego, do którego zalicza się dostęp do internetu oraz farmy serwerów.
- Centralny Punkt Dystrybucyjny (CPD) – tutaj, w szafie dystrybucyjnej, łączy się okablowanie kampusowe i pionowe.
- Kondygnacyjny Punkt Dystrybucyjny (KPD) – łączy piętra i segmenty budynku, jest także punktem styku okablowania poziomego z pozostałymi podsystemami.
- Lokalny Punkt Dystrybucyjny (LPD) – łączy się z KPD. LPD to przełącznice montowane w poszczególnych częściach budynku, które łączą punkty abonenckie.
Jak wygląda montaż sieci strukturalnej w domu lub lokalu firmowym?
Wielokrotnie realizowaliśmy już skomplikowane sieci – od pierwszych szkiców projektu, aż do wykańczania. Doskonale wiemy, że w okablowaniu łączącym kilka budynków trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo, skalowalność, wydajność oraz sposób zarządzania. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze systemy, niezależnie od rozmiarów, były przyjazne użytkownikom.
Podstawą połączenia sieci komputerowych i innych jest precyzyjny plan, odpowiadający potrzebom klienta. Szkielet całego okablowania tworzymy z okablowania poziomego i pionowego. Następnie uzupełniamy go okablowaniem międzybudynkowym.
W pracy wykorzystujemy jedynie gatunkowe elementy opatrzone certyfikatami polskich i europejskich norm. Dzięki temu instalacje cechują niezawodność i trwałość, a wszyscy użytkownicy systemu mają zapewnione pełne bezpieczeństwo. Takie części to m.in.:
- kable teleinformatyczne,
- szafy teleinformatyczne z wyposażeniem,
- gniazda,
- adaptery,
- wtyki.
Zróżnicowanie budowy systemu pozwala przesyłać dane w formie tekstu, głosu czy wideo niezależnie od stosowanych aplikacji czy urządzeń odmiennych producentów.
Sieć strukturalna – cena
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wykonanie sieci strukturalnej w Kielcach, niestety żaden specjalista nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi. Koszt całkowity zależy od wielu czynników, jak wielkość inwestycji i jej złożoność, a także sama lokalizacja budynku. Nasi klienci mają zróżnicowane oczekiwania, dlatego oferujemy im zróżnicowane ceny.
Napisz e-mail lub zadzwoń, a chętnie przeanalizujemy Twoją sytuację i stworzymy przybliżony kosztorys sieci strukturalnej. Zapoznaj się też z przykładowymi projektami w zakładce „Realizacje” oraz przekonaj się, jak okablowanie smart home wygląda w praktyce.